Fugleskydning og 50 års jubilæum
Fuglekongen_2016.jpg
Her foran skulpturen ses fra venstre fanebærer Michael Mittelstrass, Fuglekongen, formand Curt Jensen og fanebærer Søren Stenspil
GLOSTRUP. Traditionen tro blev der på Valdemarsdag afholdt fugleskydning i Glostrup og Omegns Fugleskydningsselskab

Årets fugleskydning startede med, at den regerende fuglekonge Carl Hjembæk Petersen blev hentet i haveforeningen i Vallensbæk. Derefter besøgte selskabet borgmester John Engelhardt inden turen med fanerne forrest, fortsatte til Byparken, hvor dagens skydning kunne begynde.
På skud nummer 239 skød Allan Christiansen sig til ny fuglekonge 2016. Allan Christiansen blev indmeldt i selskabet i 2005 og har tidligere haft titlen som fuglekonge i 2007.
– Det blev en dejlig dag med solskin, hvor mange kunne bære gevinster hjem, fra både fuglen, luftgevær skydning såvel som kinesisk lotteri, siger foreningens formand Curt Jensen.
Et af æresmedlemmerne kan i år fejre sit 50 års jubilæum. Ole Nymann blev optaget i selskabet i 1966 og har i sit lange medlemskab præsteret at erhverve sig fuglekonge titlen to gange efter hinanden i 1982 og 1983. I 2002 fik Ole titlen som æresmedlem for i mange år at have været en del af det store bestyrelsesarbejde, og han har også redesignet foreningens logo.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Top