De vandt
GLOSTRUP. 74 vindere fra idrætsforeningerne blev hædret for deres resultater

Svømning
Asger Johansen
Nr. 3 i 100m bryst ved de danske masters mesterskaber på langbane i årgang 2003.
Christian Jensen
Nr. 1 i 400m medley, 100m fri, 50m bryst og 50m fly og nr. 2 i 100m ryg og 4x100m fri ved de danske masters mesterskaber på langbane gruppe B.
Kaj Mantzius Hansen
Nr. 2 i 400m medley ved de danske masters mesterskaber på langbane i gruppe D.
Kate Sørensen
Nr. 1 i 50m bryst, 50m fly og 200m medley ved de danske masters mesterskaber på langbane i gruppe G.
Leif Grønskov
Nr. 2 i 4x100m fri ved de danske masters mesterskaber på langbane i gruppe H.
Preben Sørensen
Nr. 2 i 50m bryst, 50m og 100m ryg og 4x100m fri ved de danske masters mesterskaber på langbane i gruppe H.
Søren Buhl Hornskov
Nr. 2 i 200m medley og nr. 3 i 200m fri ved de danske masters mesterskaber på langbane i gruppe E.
Søren Toft
Nr. 1 i 50m og 100m bryst og nr. 2 i 50m fri og 4x100m fri ved de danske master mesterskaber på langbane i gruppe H.

Triathlon
Lars Dick-Nielsen
Guld ved dm i sprint.

Atletik
Finn Ankerstjerne
Veteran dm inde nr. 1 i kuglestød, veteran dm ude nr. 1 i kaste 5-kamp, kuglestød, spydkast, diskoskast, vægtkast og hammerkast i aldersgruppen 80+.
Laila Ankerstjerne
Veteran dm ude nr. 1 i længdespring og 80m hæk og nr. 2 i hammerkast i aldersgruppen 50+.
Linda Bagge
Veteran dm nr. 1 i hammerkast og vægtkast i aldersgruppen 50+.
Sven-Erik Dreisig
Veteran dm inde nr. 1 i mangekamp og nr. 1 i 60m hæk og 3-kamp og nr. 2 i længdespring og kuglestød i aldersgruppen 65+.
Karsten Hessilt
Veteran dm ude nr. 1 i hammerkast og vægtkast i aldersgruppen 65+.
Britta Durland
Veteran dm nr. 3 i vægtkast i aldersgruppen 70+.
Lilli Christensen
Veteran dm ude nr. 1 Kaste 5-kamp og nr. 2 i spydkast, diskoskast, vægtkast og hammerkast i aldersgruppen 70+.
Karsten Krog
Veteran dm inde nr. 2 i kuglestød og ude nr. 2 i kuglestød i aldersgruppen 60+.

Bueskydning
Gitte Hansen
Dm guld inde for master i kl. dame recurve og mix hold.
Marianne Holmberg
Dm guld ude for master i kl. Dame compound og sølv inde for master i kl. Mix hold compound.
Emil Bresson
Dm sølv inde i kl. Compound micro.
Idun Hagstrøm
Dm sølv inde i kl. Compound mini.
Janus Pedersen
Dm bronze inde i kl. Compound mini.
Bent Overby – Carsten Enevoldsen
Dm guld inde i kl. Recurve bue for mix hold.
Lykke Olsen – Tonny Stutz
Dm sølv inde i kl. Compound mix.

Skydning
Egon Kristensen
Nordisk mesterskab nr. 2, 300m hold, dm nr. 2 i 10m luftgevær, 50m og 60m liggende og nr. 3 i 50m halvmatch.

Fægtning
Alma Elisabeth Schelde Grim
Dm guld piger u14, kårde, hold
Annette Eva Langkilde
Dm bronze, kårde, dame, +40.
Lasse Støvring
Dm sølv, u20, kårde, mix hold.
Maria Wenøe
Dm bronze, u17, kårde, mix hold.
Martin Jensen
Dm bronze kårde herre, +40.
Natalja Stiller
Dm guld, kadet, kårde, u17, sølv kadet, kårde, hold, u17 og sølv fleuret indv. Og hold, u14 og guld kårde indv. Og hold, u14.
Natasja Steiness
Dm sølv kadet, kårde, hold, u17.
Silja Langkilde Pedersen
Dm sølv, kadet kårde hold, u17.
Zarina Stiller
Dm bronze, junior, kårde, indv., U20 og kadet, kårde, indv., U17 og sølv, kadet, kårde, hold, u17.

Gymnastik, rope skipping (sjipping)
Ida Havmøller Buttenschon – Jasmina Skaarup – Mathilde Tøttrup Andersson
Dm sølv, international række 7-11 år, hold.
Ida Havmøller Buttenschon
Dm bronze, række 7–11 år, indv.
Iris Nygaard Schou
Dm guld, række 7 – 11 år, indv.
Karla Marie Heramb
Dm sølv, række 12- 14 år, indv.
Karla Marie Heramb – Mynthe Lindeberg Wittenkamp – Ditte Havmøller Buttenschon – Emilie Bryde Petersen – Esther Cauchi
Dm sølv, række 12-14 år, hold og nm bronze, række 12-14 år, hold.
Maja Richter Krogsgaard Andersen – Catharina Kruhøffer – Tatiana Brandli – Natscha Vincent
Vm i shanghai, 9. Plads i rækken +15, hold.
Natscha Vincent
Vm i shanghai, 22. Plads i rækken 12-14 år, indv.

Bowling
David Günther
Sølv i ungdoms dm.

Fodbold-speciel
Christian Canning – Daniel Larsen – Danny Lauritzen – Kim Andreassen – Kim Christiansen – Mikkel Friis – Patrick Bhiya Pinjalem Andersen – Tim Johansen
Vundet bronze ved parasports forbundsmesterskaber.

Karate
Adian Qureshi
Sølv i kumite og bronze i kata ved dm.
Daniella Muwanguzi
Bronze i kata ved dm.
Emma Seim
Guld i kumite og bronze i kata ved dm.
Eske Christensen – Helga Jonsdottir – Kurt Hietala – Simina Iovan
Bronze i kata ved dm.
Frederik Christensen
Guld i kata ved dm.
Jannick Rybtke – Malika Qureshi
Guld i kumite ved dm.
Kevin Ferdinansen
Bronze i kumite ved dm.
Luqman Saleem
Off. Og kumite landsholdskæmper, guld og bronze i kumite ved dif’s off. Dm, guld i kumite ved internationalt stævne, guld i kumite og sølv i kata ved swedish open, bronze ved hamborg cup, sølv og bronze kristianstad, top 7 budapest open og top 5 eurocup.
Sølv i kumite ved dm.
Niklas Muusfeldt
Guld i kata og sølv i kumite ved dm.
Søren Hardenberg
Guld i kata og bronze i kumite ved dm.
Thanh Le
Bronze i kata i off. Dif dm.
Winnie Søndergaard
Sølv i kumite ved dm.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Top