De har vundet
Vinderne

Svømning
Signe Jacobsen
Nr. 3 i 4×50 mix medley og fri ved de danske masters mesterskaber på kortbane gr. a.
Preben Sørensen
Nr. 1 i 100m bryst, 50m og 100m ryg og 100m medley ved de danske masters mesterskaber på kortbane gr. h.
Peter Koerver Schmidt
Nr. 3 i 50m ryg, 4×50 mix medley og fri ved de danske masters mesterskaber på kortbane gr. d.
Martin Egenhardt
Nr. 2 i 50m ryg og nr. 3 i 50m fly og 4×50 mix fri ved de danske masters mesterskaber på kortbane i gr. g.
Kate Sørensen
Nr. 1 i 100m og 200m medley, nr. 2 i 50m og 100m fly og nr.3 i 4x50m mix medley og fra ved de danske masters mesterskaber på kortbane i gr. g.
Kaj Mantzius Hansen
Nr. 3 i 200m ryg og 4×50 mix medley ved de danske masters mesterskaber på kortbane i gr. e.
Jess Brink
Nr. 2 i 200m ryg og nr. 3 i 50m ryg ved de danske masters mesterskaber på kortbane i gr. f.
Søren Toft
Nr. 1 i 50m og 200m bryst ved de danske master mesterskaber på kortbane i gr. h.

Triathlon
Lars Dick-Nielsen
Guld ved dm i sprint.

Atletik
Ulla V. Nielsen
Veteran dm ude nr. 2 i vægtkast og nr. 3 i hammerkast i aldersgr. 80+.
Sven-Erik Dreisig
Veteran dm ude nr. 1 i 100m og 300m hæk og nr. 2 i stangspring og inde nr. 1 i mangekamp i aldersgr. 50+.
Linda Bagge
Veteran dm nr. 1 i vægtkast og nr. 3 i hammerkast i aldersgr. 50+.
Lilli Christensen
Veteran dm ude nr. 2 i vægtkast og nr. 3 i diskoskast, hammerkast og kaste 5-kamp i aldersgr. 70+.
Laila Ankerstjerne
Veteran dm ude nr. 1 i længdespring og 80m hæk i aldersgr. 50+.
Karsten Krog
Veteran dm ude nr. 2 i kuglestød i aldersgr. 60+.
Karsten Hessilt
Veteran dm ude nr. 2 i hammerkast i aldersgr. 65+.
Finn Ankerstjerne
Veteran dm ude nr. 1 i kuglestød, diskoskast, vægtkast, hammerkast og kaste 5-kamp i aldersgr. 80+.
Britta Durland
Veteran dm nr. 3 i vægtkast i aldersgr. 70+.

Bueskydning
Sebastian Ladegaard
Dm sølv inde for micro recurve bue.
Marianne Holmberg
Dm guld ude og inde for master compound bue.
Carsten Enevoldsen
Dm sølv inde i master for hold.
Lykke Olsen
Dm sølv ude i master compound bue.
Emil Bresson
Dm guld inde for micro recurve bue.
Bent Overby
Dm sølv inde i master for hold.
Gitte Hansen
Dm sølv inde i master recurve bue og for hold.

Skydning
Egon Kristensen
Nordisk mesterskab nr. 1 i 50m og 300m, dm nr. 1 i 50m og nr. 2 i 300m veteran.

Cricket
Michael Olsen–Alex Olsen–Henrik Bjerregaard–Henrik Saxe Schmidt–Michael Andersen–Ole Roland–Peter Poulsen–Søren Jensen–Steen Thomsen–Stig Hammerhøj–Michal Jeppesen–David Borchersen
Dm guld old boys.
Syed Ahmed-Sameer Zeb-Kheezar Iqbal-Shakeel Zeb-Abdullah Safi-Mikhail Kesen-Noah El-Kakmi-Mahan Elyasi
Sølv i juniorrækken
Syed Ahmed – Kheezar Iqbal- Mikhail Kesen-Ayann Minkas-Mahan Elyasi-Yosuf Ahmed-Rameen Cheema
Sølv i drengerækken.
Sameer Zeb- Kheezar Iqbal- Shakeel Zeb-Abdullah Safi- Mikhail Kesen-Syed Ahmed
Deltaget på u17 landsholdet.

Fægtning
Annette Eva Langkilde
Dm guld kårde indv. 40+.
Anton Møller Madsen
Dm sølv, u14, kårde for hold.
Alec Oxholm Wagner
Dm sølv, u14 kårde indv. og for hold.
Eliyana Fatima Mahmood
Dm sølv og bronze, u10 kårde indv. og for hold.
Kristian Kikkenborg
Dm bronze, senior kårde for hold.
Maria Wenøe
Dm guld u17, kadet for hold.
Martin Jensen
Dm sølv, kårde 40+ indv. og bronze senior kårde for hold.
Mikkeline Engsbro
Dm sølv og bronze u14, kårde indv. og for hold.
Jens-Christian Weberg
Dm sølv kårde og fleuret indv. 50+.
Nikolaj Katkjær
Dm bronze, senior kårde for hold.
Reshayil Fatima Mahmood
Dm sølv hold og bronze indv. u10 kårde miniorer.
Silja Langkilde Pedersen
Dm guld u17 kårde kadet og u20 kårde for hold og bronze u20 kårde indv.
Natalja Stiller – Zarina Stiller
Dm guld u17 kårde kadet indv. og for hold, guld og sølv u20 kårde junior for hold og indv. udtaget til u17landshold med deltagelse i em og vm.
Stig Oxhold Wagner
Dm bronze kårde 50+ indv.
Ditlev Fabriciue-Rahbek
Dm bronze, senior kårde for hold.
Clara Rasmussen
Dm sølv u10 i kårde miniorer indv. og for hold.
Christian Vinding
Dm sølv u14 kårde for hold.

Gymnastik, rope skipping (sjipping)
Lea M. Christiansen – Nanna Jørgensen – Maia Holde
Dm guld for hold 7-11 år.
Iris N. Schou – Karla M. Heramb – Jasmina Skaarup – Mynthe L. Wittenkamp
Dm guld for hold 12-14 år. Nm guld for hold 12-14 år. Nm bronze for hold 12-14 år.
Ida H. Buttenschøn – Mathilde Andersson – Maja Nielsen – Liva Bondesen – Kathinka J.U. Ahlmann – Milla Ditlevsen
Dm sølv for hold 7-11 år.
Jasmina Skaarup – Mathilde V. Jeppesen
Dm guld indv. for 12-14 år.
Liva Bondesen
Dm sølv indv. for 12-14 år.
Maja Nielsen – Kathinka J.U. Ahlmann – Sara Poulsen – Milla Ditlevsen – Mathilde V. Jeppesen
Dm bronze for hold 7-11 år.
Emilie B. Petersen – Ditte H. Buttenschøn – Tatiana Brandli – Natacha Vincent
Em nr. 4 for hold 15+ i gatz

Ridning
Luna Riis Søborg
Dm guld i paradressur u25

Fodbold- speciel
Klaus Knudsen – Serdar Yldis – Jan Bentzen – Nicklas F. Martinsen – Morten Feld
Vundet guld ved parasports forbundsmesterskaber række e.
Thorbjørn Egeland – Tobias B. Hansen – Kim Christiansen – Mike Lytken – Mette Jers – Emil A. Bjerregaard – Jeffery B. Hansen – Alexander S. Hansen
Vundet sølv ved parasports forbundsmesterskaber række c.
Daniel Larsen – Patrick B.P. Andersen – Christian Canning – Mathias Leiling – Thomas Kvarving – Tim Johansen – Jan B. Haag – Tim B. Haag
Vundet bronze ved parasports forbundsmesterskaber række a.

Karate
Ghassan Saleem
Dm bronze i kata.
Luqman Saleem
Off. og kumite landsholdskæmper, guld dm kumite ved dif’s off. og senior, kumite ved swedish open, top 7 vm.
Denis Kimchi
Vm sølv i kumite.
Frederik Christiansen
Dm bronze i kumite.
Tobias Mandrup Jensen
Landsholdkæmper, nr. 4 ved vm og dm.
Winnie Søndergaard
Vm sølv i kumite, dm sølv og bronze i kumite, landsholdskæmper.
Niklas Muusfeldt
Dm sølv i kata og kumite samt shobu ippon kumite, dm bronze i kumite.
Malika Qureshi
Vm sølv i kumite.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Top